Jautājumi un atbildes

Biežāk uzdotie jautājumi

1. Vai lidojumi ar gaisa baloniem ir droši?

Jā, lidojums ar karstā gaisa balonu ir viens no drošākajiem pārvietošanās līdzekļiem pasaulē. Pateicoties to salīdzinoši vienkāršajai konstrukcijai, tiem nav borta datoru un elektroniskas vadības, tie sabojājas ļoti reti. Tāpat ikvienam karstā gaisa balonam katru gadu tiek veikta ikgadējā tehniskā pārbaude. Pirms katra lidojuma pilots pārbauda un pārliecinās, ka gaisa balons ir droši ekspluatējams, un tikai tad tiek lemts par lidojuma izpildi. Lielākie riski balonu lidojumos tiek attiecināti uz cilvēka faktoru, tomēr pilotu kompetence un veselības stāvoklis arī Latvijā ir stingri reglamentēts. Ikviens mūsu gaisa balona pilots ir sertificēts veikt komerciālos pasažieru pārvadājumus, viņam ir derīga medicīniskā izziņa un derīga komerciālā pilota licence, un uzņēmums ir tiesīgs nodrošināt lidojumus ar gaisa baloniem – esam LR Civilās aviācijas aģentūras deklarēta organizācija.

2. Kam ir atļauts un kam liegts lidot?

Bērni. Ir atļauts lidot bērniem, kas ir vismaz 6 gadus veci un 115 cm gari augumā. Šādā gadījumā lidojumā bērnam ir jābūt kopā ar pavadošo pieaugušo personu. Ja esat iecerējuši pieteikt lidojumam jaunāku bērnu, mēs iesakām vispirms nogādāt bērnu uz balona pacelšanās vietu un novērot, kā bērns reaģē uz degļu skaņu un uguni. Jāsaprot, ka arī gados jauns bērns ir pasažieris un viņam nepieciešama atsevišķa lidojuma biļete.

14-18 gadus veci jaunieši var lidot bez pavadoša pieaugušā. Vecākiem vai aizbildņiem tomēr jānogādā bērns uz satikšanās (ar balona komandu) vietu, jāparaksta nepieciešamie dokumenti un jāseko gaisa balona atbalsta komandai uz balona piezemēšanos.

Seniori. Visur visā pasaulē tā ir ierasta prakse senioriem piedalīties lidojumos ar gaisa balonu. Tomēr katram pasažierim ir jāizvērtē veselības stāvoklis un jāizlemj, vai viņš drīkst lidot. Ja rodas šaubas, lūdzu, konsultējieties ar ārstu un informējiet pilotu par savu veselības stāvokli, nepieciešamajiem medikamentiem.

Grūtnieces. Mēs stingri iesakām sievietēm, kuras ir bērnu gaidībās atlikt lidojumu. Dažreiz nosēšanās var būt nedaudz cietāka (sitiens papēžu rajonā vai balona groza sagāšanās uz sāna) un mēs nevēlamies sagādāt Jums nepatīkamus mirkļus.

Svars. Mēs apzināmies, ka mūsu pasažieri ir dažādu svaru un izmēru, taču kopējā lidojuma svara un vietas ierobežojumu dēļ mēs piemērosim papildus maksu pasažieriem, kuri pārsniedz 110 kg.

3. Cik maksā lidot ar gaisa balonu?

Tā kā lidojums ar gaisa balonu nav tas lētākais izklaides piedzīvojums, tomēr, mēs gaisabaloni.lv piedāvājam Latvijā labāko cenas attiecību pret drošības un servisa kvalitāti.Vienai personai izlidot ar gaisa balonu izmaksā aptuveni 165 EUR, kas variē atkarībā no lidojuma norises vietas un aktivitātes laika. Turklāt šī cena iekļauj arī valstī noteiktos nodokļus. Par papildu pakalpojumiem, kas ietver: (atsevišķi vēlamie lidojuma datumi / termiņi, aizvešana un atvešana no Rīgas uz lidojumu u.c.) mēs paturam tiesības paprasīt papildu samaksu.

Mūsu Facebook & Instagram platformās reiz pa reizei jums ir iespēja tikt pie kāda vēl izdevīgāka piedāvājuma, tāpēc pievienojies un seko līdz!

4. Kā iegādāties biļeti vai dāvanu karti lidojumam ar gaisa balonu?

Dāvanu kartes lidojumam mūsu gaisa balonos var iegādāties te – mājaslapā, zvanot pa tālruni: 25 905 509 vai nosūtot mums pieprasījumu e-pastā uz: lido@gaisabaloni.lv. Kad dāvanu karte būs sagatavota, to nosūtīsim jums ar pakomāta starpniecību vai elektroniski.

Biļetes un/vai Dāvanu kartes derīguma termiņš ir 12 mēneši (ja uz biļetes vai kartes nav norādīts citādi). Jums ir jāreģistrējas uz lidojumu vismaz 14 dienas pirms šī derīguma termiņa beigām. Pilnus lidojuma ar gaisa balonu noteikumus lūdzu lasīt te – noteikumi.

5. Kā pieteikties lidojumam ar karstā gaisa balonu?

Gaisa Baloni izpilda lidojumu tikai tiem pasažieriem, kuri ir reģistrējušies lidojumiem. Reģistrēšanās notiek šeit – https://gaisabaloni.lv/registresanas-lidojumam/ un jums būs jābūt iegādātai lidojuma biļetei vai derīgai Dāvanu kartei. Tiesa, var reģistrēties uz lidojumu arī bez biļetes iegādes, taču šādā gadījumā Jums var tikt piemērota papildu maksa. Izņemot gadījumus, ja tiek izpildīts privāts lidojums ar gaisa balonu, Gaisa Baloni pieņems jūsu vēlamo lidojuma laiku un datumu, taču lidojuma izpildi šajā laikā negarantē. Konkrēta lidojuma datuma izvēle var tikt piedāvāta par papildu samaksu, reģistrējot Dāvanu karti / biļeti uz lidojumu. Ja reģistrējoties rodas kādi jautājumi, esat aicināti zvanīt mums pa tālruni +371 25905509 vai sazināties ar mums kontaktu sadaļā – https://gaisabaloni.lv/kontakti/

6. Kā atšķiras Dāvanu kartes lidojumam ar balonu?

Mēs nodrošinām lidojumus arī pie partneriem (piem., Dāvanu Serviss, Dāvanu Sala, From Me) izdoto Dāvanu karšu turētājiem. Sniedzamo pakalpojumu apmēru nosaka pie katra partnera publicētā informācija. Gan partneru izsniegto karšu turētājiem, gan mūsu mājaslapā iegādāto biļešu / karšu turētājiem (ja biļešu / karšu numerācija sākas ar ‘EB’ simboliem) tiek nodrošināts lidojums ar gaisa balonu bez garantēta lidojuma datuma izvēles. Mēs negarantējam konkrētu lidojuma datumu, bet izsakām piedāvājumu piedalīties lidojumā, iepriekš pasažierim piezvanot vai nosūtot SMS.

Vairāki pieejamie papildu servisi, tajā skaitā iespēju robežās izpildīt lidojumu konkrētā datumā, var tikt piedāvāti par papildu samaksu, kad Dāvanu karte tiek reģistrēta lidojumam vai tiek reģistrēti lidojuma pasažieri. Tomēr, lūdzam ņemt vērā, ka lidojums ar gaisa balonu ir tieši atkarīgs no meteoroloģiskiem laika apstākļiem

7. Kad reģistrētie pasažieri tiek informēti par lidojumu?

Mēs nodrošinām lidojumus arī pie partneriem (piem., Dāvanu Serviss, Dāvanu Sala, From Me) izdoto Dāvanu karšu turētājiem. Sniedzamo pakalpojumu apmēru nosaka pie katra partnera publicētā informācija. Gan partneru izsniegto karšu turētājiem, gan mūsu mājaslapā iegādāto biļešu / karšu turētājiem (ja biļešu / karšu numerācija sākas ar ‘EB’ simboliem) tiek nodrošināts lidojums ar gaisa balonu bez garantēta lidojuma datuma izvēles. Mēs negarantējam konkrētu lidojuma datumu, bet izsakām piedāvājumu piedalīties lidojumā, iepriekš pasažierim piezvanot vai nosūtot SMS.

Vairāki pieejamie papildu servisi, tajā skaitā iespēju robežās izpildīt lidojumu konkrētā datumā, var tikt piedāvāti par papildu samaksu, kad Dāvanu karte tiek reģistrēta lidojumam vai tiek reģistrēti lidojuma pasažieri. Tomēr, lūdzam ņemt vērā, ka lidojums ar gaisa balonu ir tieši atkarīgs no meteoroloģiskiem laika apstākļiem

8. Man ir ļoti bail no augstuma. Ko man darīt?

Vairāk nekā 15 gadu laikā esam satikuši un pārvadājuši simtiem pasažieru, kuri apgalvo, ka baidās no augstuma. Lidojot ar gaisa balonu, šī sajūta izzūd jau ar pirmajiem metriem, balonam paceļoties no zemes. Jūs esat slēgtā grozā zinošu un pieredzējušu pilotu pavadībā, jums blakus ir pazīstami cilvēki, un baiļu sajūta, kā nepienāk, tā nepienāk. Tā notiek 99% gadījumos.

9. Kā man uz lidojumu ir jāģērbjas?

Lidojums gaisa balonā ir aktīvā atpūta, tāpēc apģērbam jābūt atbilstoši ērtam. Gatavojoties lidojumam, mēs iesakām izvēlēties apģērbu un apavus, kas jums būtu ērti uz zemes, it kā dodoties vieglā pastaigā pa mežu. Rekomendējam paņemt līdzi galvas segu vai cepuri, jo lidojuma laikā tiks kurināti balona degļi, tāpēc galvas rajonā būs silti. Temperatūras izmaiņas lidojuma laikā ir niecīgas, tāpēc auksts jums noteikti nebūs, (ziemas periodā gan vēlams parūpēties par kāju siltumu). Tāpat gaisa balons lido vēja ātrumā, t.i., kopā ar vēju, tādējādi lidojumā vējš īsti nav sajūtams.
Gados jaunajiem pasažieriem rekomendējam līdzi paņemt skaņu slāpējošas austiņas.

10. Cik augstu mēs lidojumā pacelsimies?

Tradicionāli lidojot ievērojam 300 līdz 400 metru augstuma līmeni, taču dažreiz paceļamies, līdz pat 1 km augstumā – tas gan ir atkarīgs no gaisa telpas ierobežojumiem, gan arī lidojumam izvēlētā gadalaika. Pat pāris simtu metru augstumā visapkārt paveras neticami skaisti skati, un jau virs 300 metriem jūs jau varat redzēt desmitiem kilometriem tālu.

11. Vai mēs nolaidīsimies tur pat kur pacelsimies?

Nē. Gaisa balonam nav stūres un motora, ar to nevar izpildīt konkrētu ceļa vadību. Gaisa balons ir vienīgais aviācijas transportlīdzeklis, kurš ļaujas brīvajam lidojumam pa vējam. Visdrīzāk, balona lidojums noslēgsies 10 – 30 km attālumā no pacelšanās vietas.

12. Vai ir atļauts ņemt līdzi foto vai video kameru?

Lidojuma laikā ir atļauts filmēt un fotografēt. Mēs iesakām pirms iekāpšanas balona grozā foto aprīkojumam paņemt līdzi maza izmēra somu ar siksnu, ko pirms piezemēšanās vajadzēs piesiet groza iekšpusē. Pasažieri uzņemas visu atbildību par savu foto/video aprīkojumu un iespējamo kaitējumu, kas tam var tikt nodarīts pasākuma laikā.

13. Vai pirms lidojuma ir jāiegādājas papildu apdrošināšana?

Visi mūsu lidojuma pasažieri ir apdrošināti atbilstoši Eiropas Savienības un aviācijas prasībām, tāpēc pirms lidojuma nav nepieciešams iegādāties papildu apdrošināšanu. Pasažieru līdzpaņemtā tehnika (foto un/vai videoaparatūra) gan nav apdrošināta, šīs tehnikas apdrošināšana gulstas uz pasažiera paša atbildību.

14. Kādi ir iemesli mūsu lidojuma atcelšanai vai pārplānošanai?

Lidojums ar karstā gaisa balonu ir pilnībā atkarīgs no meteoroloģiskajiem apstākļiem: mākoņiem, redzamības, nokrišņiem, vēja ātruma u.c. Parasti laika prognozes ir iepriekš zināmas, tomēr dažreiz tās var nebūt precīzas vai pilnīgas. Šī iemesla dēļ pilots var atcelt lidojumu pat uz pacelšanās laukuma, kad ir novērtēti tā brīža faktiskie meteoroloģiskie apstākļi. Šis ir vienīgais gadījums, kad Gaisa Baloni lemj par lidojuma atcelšanu, kas atbilst nepārvaramās varas kritērijam. Precīzi, pilnīgi lidojuma pakalpojuma noteikumi un atcelšanas nosacījumi ir lasāmi te – https://gaisabaloni.lv/drosibas-noteikumi/, lūdzu iepazīstaties!

15. Es redzēju, ka cits balons lidoja, bet mūsu lidojums tika atcelts.

Tas ir tikai un vienīgi mūsu gaisa balona pilota lēmums par lidojuma izpildi un tas nav saistīts ar citu pilotu lēmumu. Mūsu piloti ņem vērā visu apstākļu faktorus, un paši lemj, vienmēr rūpējoties vispirms par pasažieru drošību.
Citam gaisa balonam varēja būt atbilstošs aizvējš, paceļoties lidojumā. Var būt, ka cits balons sāka lidojumu pilnīgi citā reģionā. Tāpat, šis cits balons varētu būt privātais gaisa balons, un tie var likumīgi lidot daudz sliktākā redzamībā nekā komerciālo pārvadājumu gaisa baloni, kas atrodas sabiedriskā transporta licencēs (kā mums). Tāpat privāti baloni tradicionāli ir daudz mazāki, tāpēc tos ir vieglāk piepūst un piezemēt vējainākos apstākļos. Situācijas ir daudz un dažādas.

16. Cik ilgi lidojums ilgst?

Lidojums karstā gaisa balonā parasti ilgst aptuveni vienu stundu, t.i., tik ilgu laiku jūs pavadīsit gaisā. Tomēr, atkarībā no vēja ātruma un nolaišanās vietu pieejamības jūsu lidojuma laiks var būt no 45 minūtēm līdz pat 1,5 stundai ilgs. Karstā gaisa balona sagatavošana lidojumam un drošības instruktāža parasti prasa apmēram pusstundu. Pusstunda tiek atvēlēta arī atgriešanai no nosēšanās uz sanāksmes vietu. Tādējādi piedzīvojums ar gaisa balona lidojumu ilgst apmēram 3 stundas vai (izņēmuma gadījumos) pat nedaudz ilgāk.

17. Kad un kur balons pacelsies?

Balona pacelšanās un lidojuma uzsākšanas vieta ir atkarīga no vēja virziena un stipruma, un gaisa balona pilots izvēlas to pēc rūpīgas meteoroloģisko datu izvērtēšanas. Gaisabaloni.lv izpilda lidojumus visā Latvijā, taču visbiežāk ar mums lido Siguldā, Tukumā un Jelgavā. Vēl aicinām izbaudīt lidojumu Cēsu apkārtnē, Kuldīgas un Talsu pusē.

Pacelšanās vieta tiek plānota netālu no satikšanās vietas, kur jūs aicināsim atbraukt, un, lai sagatavošanās lidojumam noritētu raiti, mēs lūdzam visus pasažierus ierasties uz lidojumam noteikto satikšanās vietu savlaicīgi.

18. Cik cilvēku lido vienā gaisa balonā?

Atkarībā no balona lieluma tas parasti pārvadā no 4 līdz 8 pasažieriem. Ja vēlaties lidot ar mazāk cilvēkiem (2 – 4) vai arī bez citiem pasažieriem, lūdzu, iepriekš apspriediet iespējas un saskaņojiet ar lidojumu koordinācijas komandu, veicot rezervāciju. Piedāvājam izpildīt arī privātu lidojumu ar karstā gaisa balonu tikai jūsu kompānijai, jūsu notikumā un bez citiem pasažieriem.

19. Kādu lidojuma attālumu gaisa balons nolido?

Karstā gaisa balons ir pilnībā atkarīgs no vēja ātruma un virziena. Vienīgais veids, kā pilots var ietekmēt lidojuma trajektoriju, ir dažādu vēja ātrumu un virzienu piemeklēšana dažādos augstumos. Dažreiz vējš ir ļoti vājš tuvu zemei, bet tas ievērojami pastiprinās pēc pacelšanās vairākus simtus metrus augstāk. Tādējādi lidojuma attālums var mainīties no 5-10 km līdz vairāk nekā 30 km. Protams, pirms lidojuma pilots rūpīgi seko laika prognozei un mēģina vairāk vai mazāk paredzēt nosēšanās reģionu. Atkarībā no vēja prognozes pilots izlemj par lidojuma uzsākšanas vietu, kuras rezultāts būs visskaistākā un drošākā lidojuma trajektorija.

20. Vai ir iespējams izvēlēties savu lidojuma maršrutu?

Ja vēlaties pacelties no savas mājas teritorijas vai vietas, kas Jums ir interesējoša, tas visbiežāk ir ļoti iespējams. Ja jūsu izvēlētā vieta aeronavigācijas kartē ir norādīta kā aizliegtā lidojuma zona (piem., Ādažu poligons vai gāzes krātuve), pacelšanos vietu plānosim citur. Plānojot lidojumu, gaisa balonu koordinācijas komandai būtu jāzina precīza vieta, kur vēlaties, lai organizējam pacelšanos ar balonu. Tāpat var gadīties situācijas, ka šāds lidojums no iecerētās pacelšanās vietas var ilgt nedaudz mazāk par atrunāto laiku.

Ja lidojums nav privāts (ir arī plānoti citi pasažieri), šāda lidojuma uzsākšanas vieta ir jāsaskaņo ar citiem lidotājiem un ir iespēja, ka citi lidojuma pasažieri vēlēsies lidot citur. Diemžēl vietu, kur gaisa balons piezemēsies precīzi, noteikt nav iespējams pat lidojuma brīdī, tāpēc piezemēšanos ar gaisa balonu konkrētā vietā mēs nepiedāvājam.

21. Kur gaisa balons nolaižas un kā mēs atgriežamies uz tikšanās vietu?

Gaisa balona piezemēšanās vietu izvēlas pilots, pamatojoties uz lidojuma norises laikā identificētu atbilstošas vietas pieejamību. Izvērtējis vēja ātrumu un virzienu, gaisa balona pilots sāk meklēt piemērotu zemes gabalu, kas arī pavadošajai balona komandai (uz zemes) būtu viegli sasniedzama. Visu lidojuma laiku gaisa balonam seko pavadošā komanda, kas uztur kontaktus ar pilotu, izmantojot radiosakarus. Pēc lidojuma Gaisa Baloni pasažierus aizved atpakaļ uz tikšanās vietu. Gadījumos, ja pasažieriem līdzi brauc līdzjutēji (radi, draugi), pēc piezemēšanās šie pasažieri var doties tālākās gaitās.

22. Vai mēs varam palīdzēt sagatavoties lidojumam un pēc lidojuma palīdzēt balonu savākt?

Iespēju robežās gan pilots, gan lidojumu izpildes komanda aicinās pasažierus piedalīties nelielos darbos ar gaisa balonu. Tiesa šīs darbības varēs veikt tikai pēc komandas / pilota uzaicinājuma, jo ir virkne procesu, kuros pasažieru līdzdarbība nav atļauta. Tomēr, līdzdalība atsevišķās darbībās ir lielisks veids, kā ne tikai izjust lidošanas prieku, bet arī uzzināt vairāk par karstā gaisa balona uzbūvi un tā darbību.

23. Kad sākas un beidzas gaisa balonu sezona?

Ja laika apstākļi ir labvēlīgi, karstā gaisa baloni var lidot visu gadu. Latvijā intensīvākā gaisa balonu sezona sākas aprīļa beigās un turpinās līdz pat oktobra vidum.

24. Kurā diennakts laikā gaisa baloni var lidot?

Karstā gaisa baloni var lidot tikai agri no rīta, ne vēlāk kā 3 stundas pēc saullēkta un vakarā, aptuveni 2 stundas pirms saulrieta. Tas ir saistīts ar zemes sasilšanu un termisko vertikālo gaisa straumju rašanos. Vasarā, atkarībā no diennakts gaišās daļas ilguma, lidojumi notiek no pulksten 5 līdz 9 rītā, bet vakara lidojums sākas ap 18:00. Pavasarī un rudenī rīta lidojumi sākas ap pulksten 8:00, bet vakara – pulksten 16:00.

25. Vai gaisa balons var lidot dienas vidū?

Dienas vidū gaisa balons drīkst lidot tikai gada aukstajā sezonā (vēls rudens, ziema un agrs pavasaris), kad nav termiskās vertikālās gaisa straumes. Tradicionāli gaisa baloni lido tikai agri no rīta un vakarā.

26. Vai es varu paņemt šampanieti līdzi lidojumā? Kas lidojumā ir aizliegts?

Gan pirms lidojuma, gan lidojuma laikā lietot alkoholu ir aizliegts (ja vien pilots to nav atļāvis). Tāpat lidojuma laikā ir aizliegts darīt jebko, kas ietekmētu lidojuma drošību: aiztikt virves, degļus, gāzes caurules, noliekties pāri groza malai u.c. Aizliegts ir smēķēt tuvāk par 30 m no gaisa balona, nēsāt un ņemt līdzi lidojumā ieročus, sprāgstvielas vai ķīmiskas vielas, kā arī lietot narkotikas.

Pilotam ir tiesības atteikt iekāpt gaisa balona grozā, ja kāds rīkojas aplami un/vai nepareizi. Ja pasažieris uz lidojumu ieradies alkohola vai narkotisko vielu ietekmē, lidojums tiks atteikts un samaksa par lidojuma biļeti netiks atmaksāta.

Visiem pasažieriem visā lidojuma laikā ir jāievēro balona pilota norādījumi.

27. Es jau esmu lidojis karstā gaisa balonā. Vai ir vērts atkal lidot?

Pilnīgi noteikti! Mēs iesakām izvēlēties citu lidojuma vietu, atšķirīgu lidojuma laiku un sezonu. Tāpat, otrs lidojums var būt lielisks pārsteigums mīļotajam cilvēkam – pārsteidzot viņu ar neizmistamu piedzīvojumu!

28. Vai lidojumam var tikt piemērota paaugstināta maksa?

Standarta cenas tiek noteiktas, ņemot vērā personas svaru līdz 100 kg. Tādēļ personām ar svaru virs 101 kg tiek piemērota papildu maksa par lidojumu.

gaisa baloni

Vēl jautājumi?

Sazinieties ar mums un mēs ar prieku sniegsim Jums atbildes uz Jūsu jautājumiem